Kafi_Gauri - 2008-03-23 18:30:54

Lalita Devi

Bogini Śri Lalita Tripurasundari


Lalita (Lalitā) - anielska bogini piękna, najwyższa forma małżonki Boga Śiwa czczona w południowej szkole indyjskiego śiwaizmu. Bogini ezoterycznej, tajemnej wiedzy oraz inicjacyjnego rytuału. Pełne imię to Lalita Tripura-Sundari, symbol to Śrićakra (Śrijantra), a manifestowane aspekty to Durga oraz Kali.

Lalita Dewi znana jest jako pogromczyni demona Bhanda-Asura. Zamieszkuje niebiański region Śripura zbudowany przez anielskiego architekta i inżyniera Wiśwakarmana jako najwyższa siedziba Boga - Śiwa Kameśwara. Kolorystyka ikonograficzna tej bogini preferuje delikatną, piękną czerwień oraz róż. Jako atrybuty trzyma łuk trzcinowy i pięć strzał oraz pętlę i kuidło (małą spicę). Bogini siedzi na diamentowym tronie, a jej znak w postaci Śrićakry odnosi się do lotosu korony ponad głową i tam jest wizualizowany w kontemplacjach joginów.

Ezoteryczna tradycja bogini Lalita zwana jest Śriwidja i opiera się na wtajemniczeniu w Pańćadaśakśari - piętnastosylabową mantrę oraz kultywowaniu wielbienia bogini z użyciem jej tysiąca imion, których zbiór to Lalitasahasranama. Skrócony zbiór imion chwały bogini zawiera trzysta imion i zwany jest Triśati.

Lalitopakhyana w świętych pismach Brahmanda-Purana dokładnie opisuje sposoby praktyki i idealizacji bogini oraz rozwija aspekty doktrynalne tradycji Śri Lalita Dewi. Praktyki z Lalita Dewi używane są w tantrycznych kultach ezoterycznych śaktyzmu, a także w głębokich rdzennych formach jogi jak Laja Joga.

W śiwaizmie północnoindyjskim postać Lalita Dewi identyfikuje się z boginią Meną, Menaką, która jest matką dwóch córek: Parwati i Gangi. Mena uznawana jest za ideał kobiety i wzór matki, także za łono z którego wyszły wszystkie żyjące stworzenia. W terminach technicznych śiwaickiej jogi Mena znana jest jako Bogini Himawanti - anielica gór himalajów, tożsama z Kundalini.

Modlitwa - mantra wielbiąca Bogini Lalitaa to:

    * Om Śrī Lalitāyai Namah! - Boskiej Piękności Chwała/pokłon!

Istotne jest że w rodzaju męskim Lalita to przymiot Boga Śiva (Sziwa), a w rodzaju żeńskim końcowe 'a" jest długie i imię brzmi Lalitaa, co daje jeden z głównych przymiotów SuperBogini, żeńskiej połówki Boga. 
Mantram związany z męskim aspektem boskości miałby postać:

    * Om Śrī Lalitāya Namah!

Zatem jest niewielka ale zauważalna różnica w końcówce sanskryckiego celownika.

Warto pamiętać, że te proste praktyki robi się z pokłonami odpowiednio do frazy zgranymi, ale to się lepiej na seminariach Śri Vidya nauczyć.
Forma Tripurasundari to tak zwana potrójna forma Lalita Devi składająca się z Bali (dziewicy), Sundari (Pięknej matki wszechświata) i Bhairawi (wiedzącej staruchy, uzdrowicielki i egzorcystki). Potężna Tripura Sundari odpowiada męskiej potrójnej emanacji Boga Śiwa znanej jako Dattatreya. A jak wiadomo Dattatreya został na język grecki przełożony jako Hermes Trismegistos, Po Trzykroć Wielki. Dattatreya to boski mędrzec, król i kapłan, a i podobnie jest z Tripura Sundari Devi, że jest to mistrzyni mądrości, królowa i kapłanka.

    * Om Śrī Tripura-Sundaryai Namah!

Warto osłuchać się dobrze z tymi mantramami aby nauczyć się prawidłowo wydobywać głębię ich wibracji, a później mocy duchowej. A jak ktoś nie ma wprawy ani doświadczenia z mantramami to najpierw niech sporo z Om (AUM) popraktykuje, potem z Om Namah! Obie mantry pomagają w oczyszczeniu i wysubtelnieniu trzeciego oka. Om to mantra nasienna pozwalająca na głębszy rozwój trzeciego oka. Om to Słowo Boga, wibracja Brahmana, Boga. Zatem "Om Namah" znaczy tyle, co Bogu Chwała, Bogu Pokłon.

Najwyższy Śiwa (Sziwa), uśpiony, spoczywa na asanie otwartego lotosu Sadaśiwa. Przy jego piersi siedzi bogini Lalita, nazywana też imieniem Radżaradżeśwari, Śri Widya i Tripurasundari. Ma ona postać pełni oświecenia. Najwyższy Śiwa sam stał się jej asaną, ale jest w Samadhi, jakby  uśpiony. Tę właśnie asanę otwartego lotosu nazywa się Dziewięciogłową Asaną. Ten, kto w ciągle siedzi, przebywa w Najwyższej Rzeczywistości.

Lalitaa Devi jest Świętą Wiedzą, Śri Vidyam (Widją) a jej podstawowe nauki ezoteryczne to astrologia wedyjska i numerologia. Bogini Lalita obdarza swoich wielbicieli głębszym zrozumieniem astrologii, numerologii, alchemii, geomancji, egzorcyzmu i podobnych sztuk tajemnych.

Księżycowa, 15-to sylabowa Mantra Lalita Tripura Sundari to:

   * Om Śrī Lalitādevī-Tripura-Sundaryai Namah!

Mantramy Lalita Devi służą miedzy innymi opanowaniu tendencji i skłonności podświadomości, poskromieniu księżycowej natury, a także rozwojowi intuicji niezbędnej do głębszego zrozumienia kosmogramów i portretów numerologicznych. Kiedy adepci rozbudzą potężną Moc Bogini Lalita Devi, posiadają zdolność egzorcyzmowania, usuwania precz wszelkich sił i istot demonicznych. Usuwanie zła to tajemna praca Bogini.

Oczywiście, Purnima, Pełnia Księżyca jest czasem święta i intensywnej praktyki z Boginiami, także tyczy to Śrii Lalitaa Devii.

Pozycja Bogini jest w kulturze indyjskiej duchowości i religii generalnie równorzędna do pozycji Bóstwa w męskiej postaci. Można powiedzieć, że Bogini jest ideałem dla kobiet, a Bóg ideałem dla mężczyzn. Charakterystyczna jest szczególna cześć dla Bogiń - Wojowniczek i Bohaterek jak Durga czy Kālī. Hinduizm uważa generalnie, że sprawowanie kultu tylko jednej formy osobowej Boga czy Bogini na "dłuższą metę" jest nieefektywne i wiedzie do patologicznych odchyleń u wyznawców. Dlatego przyjmuje się kult Bóstwa, Absolutu zarówno pod postacią Boga jak i Bogini oraz Boskiej Pary Rodzicielskiej. Ideowo chodzi o jak najlepsze zrównoważenie sił i energii subtelnych w człowieku, tak aby nie popadać w skrajności ani odchylenia czy fanatyzmy. Jest to jedna z przyczyn wielkiej tolerancji i swobody religijnej panującej w obrębie kultury panindyjskiej.

Kultywuje się codzienne praktyki wielbienia 108, 300 lub 1008 świętych imion - właściwości przynależnych do Bogini, które człowiek powinien rozwijać w swej drodze udoskonalania i rozwoju wewnętrznego. Najbardziej popularnym zbiorem takich cech - imion jest Lalita-Sahasra-Nama, tysiąc imion Bogini Śri Lalita Dewi. Kult i ezoteryka Bogini Lalita jest charakterystyczny dla śaktyzmu i śiwaizmu oraz ogólnie tantryzmu południowo-indyjskiego.

HIMAVANTI DEVI

Himawanti (sansk. Himavanti) - jedna z mniej znanych indyjskich form kultowych Bogini, żeńskie ucieleśnienie Absolutu. Nazwa wywodzi się od pojęcia Himawat lub Himawant oznaczającego odpowiednio górski region Hindukuszu i same Himalaje oraz ducha czy duszę tychże. Bogini Himawanti opisywana jest jako boska małżonka Himawanta oraz jako Pramatka, Rodzicielka wszystkich żyjących stworzeń. Określana jest także jako Mena czy Menaka, co oznacza Boską Kobietę, Boginię-Matkę i uznawana w pismach indyjskich jak "Śiwa Purany" za matkę Bogini Parwati - małżonki Boga Śiwa. Istnieje wiele mitologicznych historii opisujących życie i funkcje Bogini Himawanti, Menaki.

Imię Himawanti dosłownie znaczy: "Ta, która jaśnieje jak blask słońca odbity od śnieżnych himalajskich szczytów". W ezoteryzmie tantrycznym ideał Bogini Himawanti wyznacza bieg żeńskiego przewodu wznoszenia Kundalini poprzez ośrodki energetyczno-duchowe ćakramy w ciele człowieka, Bogini Himawanti Dewi przyjmuje kolejno następujące formy kultowe w kolejnych ośrodkach:

    * 1.Muladhara (Kość Ogonowa) - Dakini Dewi (Bogini) - modlitwa mantra: Om Dam Dakinyai Namah!
    * 2.Swadhiszthana (Podbrzusze) - Rakini Dewi - modlitwa mantra: Om Ram Rakinyai Namah!
    * 3.Manipura (Splot słoneczny)- Lakini Dewi - modlitwa mantra: Om Lam Lakinyai Namah!
    * 4.Anahata (Serce, Pierś) - Kakini Dewi - modlitwa mantra: Om Kam Kakinyai Namah!
    * 5.Wiśuddhi (Gardło) - Śakini Dewi - modlitwa mantra: Om Śam Śakinyai Namah!
    * 6.Adźńa (Mózg) - Hakini Dewi - modlitwa mantra: Om Ham Hakinyai Namah!
    * 7.Sahasrara (Korona) - Kundalini Dewi - modlitwa mantra: Om Kam Kundalinyai Namah!

Ezoteryzm związany z Boginią Himawanti Devi związany jest współcześnie z indyjskimi ruchami na rzecz wyzwolenia kobiet, feminizmu, ochrony przyrody himalajskiej przed wyginięciem, pokojowymi demonstracjami i akcjami na rzecz pomocy uchodźcom z Tybetu etc.

Modlitwa mantra wprost do Bogini Himawanti to:

   * Om Himavantyai Namah! - Boskiej Himawanti pokłon, hołd!

Bidża mantra - sylaba nasienna to dźwięk: "Haim"

www.krolowiebakugan.pun.pl www.adachno.pun.pl www.polozne2010.pun.pl www.is2010.pun.pl www.naruto-senpu.pun.pl